10 هواپیمای برتر دنیا

این روزها هواپیماهای فوق‌العاده‌ای وجود دارند که هر کدام ویژگی‌های خاص خود را دارا میباشند: راحتی سفر، سرعت و لوکس بودن آنها از 3معیار خوب بودن آنهاست. ما اینجا با درنظر گرفتن معیارهای مختلف، سعی کردیم شما رو با برترین‌ هواپیماهای مسافربری دنیا آشنا کنیم (البته بعضی از آنها در حال حاضر در حال سرویس دهی نیستند.

۱- بوئینگ ۷۴۷ 

بوئینگ ۷۴۷ یک هواپیمای مسافربری و باربری تولید شرکت بوئینگ میباشد. به این هواپیما اصطلاحاً جامبوجت هم می‌گویند. بوئینگ ۷۴۷ هم درست مثل ایرباس A380، دوطبقه است و با ۴۲۰ نفر ظرفیت، توانایی سرویس دهی به 3کلاس مختلف از مسافرها رو دارد. صندلی‌های این هواپیما به راحتی قابل جدا شدن میباشند و به همین دلیل می‌تواند خیلی سریع از حالت مسافربری به باربری تغییر کاربری بدهد.

شاید دلیل اصلی قرار گرفتن این هواپیما در رتبه اول این است که از سال ۱۹۶۹ در حال تولید شدن میباشد و اونقدر انعطاف‌پذیر است که با ارتقاهای فنی متعدد، هنوز هم از نظر فن‌آوری پرواز و راحتی مسافران حرف اول را در دنیا می‌زند. بوئینگ 747 از نظر امنیت پرواز هم در جایگاه بسیار بالایی قرار دارد، و در حال حاضر، شرکت‌های بریتیش ایرویز، لوفت هانزا و کی ال ام اصلی‌ترین کاربران بوئینگ ۷۴۷ هستند.

هواپیما بوئینگ 747

هواپیما بوئینگ 747

۲- بوئینگ ۷۷۷

بوئینگ ۷۷۷ یکی از هواپیماهای دوربرد ساخت شرکت بوئینگ میباشد، که با ۴۵۰ نفر ظرفیت، با یک بار سوختگیری تا ۱۷۵۰۰ کیلومتر می‌تواند پرواز کند. بوئینگ ۷۷۷ اولین هواپیمای مسافربری دنیاست که کاملاً توسط کامپیوتر طراحی گردیده است. موتورهای قدرتمند ساخت شرکت رولز رویس، به این پرنده آهنین این امکان رو داده اند تا رکورد طولانی‌ترین پرواز دنیا رو نیز در دست داشته باشد.

این هواپیما اولین بار در سال ۱۹۹۵ وارد خطوط هوایی شد و همچنین بدون حتی یک مورد سانحه، با توجه به مدتی که در خطوط هوایی حضور داشته؛  امن‌ترین هواپیمای مسافربری دنیا محسوب می‌شود. این هواپیما به نسبت مسافرانی که میتواند ججابجا کند کم مصرف و کم هزینه بوده به همین دلیل برای شرکت‌های هواپیمایی هم بسیار سودآور میباشد. داخل بوئینگ ۷۷۷ طوری طراحی گردیده است که حتی بخش ارزان قیمت آن یا همان اکونومی کلاس، درست شبیه به یک هتل ۵ ستاره میباشد.

هواپیما بوئینگ 777

هواپیما بوئینگ 777

۳- ایرباس A380

این هواپیمای دوطبقه غول پیکر که در سال 2005 ساخته شده، بزرگ‌ترین هواپیمای مسافربری در دنیاست که از سال ۲۰۰۷ در خطوط هوایی قرار گرفته است. این ایرباس با ۵۲۵ نفر ظرفیت مسافر، می‌تواند در 3کلاس متفاوت به آنها سرویس بدهد. ایرباس A380 تا ۱۵۷۰۰ کیلومتر برد پرواز دارد و با وجود اندازه بزرگش تا ۹۰۰ کیلومتر در ساعت سرعت می‌گیرد.

هزینه تولید یک دستگاه از این هواپیما تا ۱۱ میلیارد یورو می‌رسد، که برای مسافرت هواپیمای ارزان قیمتی نیست ولیکن از بهترینهاست. این هواپیما از ابتدای قرار گرفتن در خطوط هوایی حتی یک مورد سانحه هم نداشته و یکی از امن‌ترین هواپیماهای مسافربری دنیا به حساب می‌آید. در حال حاضر، شرکت‌های امارات، قطر، لوفت هانزا و سنگاپور این نوع هواپیما را دارا میباشند.

هواپیما ایرباس A380

هواپیما ایرباس A380

۴- بوئینگ ۷۳۷

بوئینگ ۷۳۷ یک هواپیمای نسبتاً کوچک دوموتوره با ظرفیت ۲۱۵ نفر مسافر میباشد. شاید دلیل اصلی قرارگرفتن این هواپیما در این جایگاه این است که از سال ۱۹۶۸ تا کنون همچنان بدون مشکل در خطوط هوایی آمریکا حضور پررنگی دارد. این هواپیما پرفروش‌ترین هواپیمای تاریخ هوانوردی محسوب می‌شود. موتور قدرتمند و در عین حال کم سرو صدا، ارتقاهای فنی و بازبینی‌های متعدد در طراحیش، این هواپیما را در مقام یکی از موفق‌ترین‌ها قرار داده است. تعداد سوانح هوایی بوئینگ ۷۳۷ به اندازه ای کم بوده است که در آمارها به حساب نمی‌آید. در حال حاضر در دنیا هر پنج ثانیه یک بار، یک بوئینگ ۷۳۷ در حال بلند شدن یا فرود آمدن میباشد!

هواپیما بوئینگ 737

هواپیما بوئینگ 737

۵- بوئینگ ۷۸۷

این هواپیمای نسبتا جدید در سال 2009 تولید و از سال ۲۰۱۱ در خطوط هوایی در حال پرواز میباشد. بوئینگ ۷۸۷ یک جت دو موتوره با ظرفیت ۳۳۰ نفر مسافر میباشد، و با توجه به اندازه‌اش، یکی از هواپیماهای اقتصادی از نظر مصرف سوخت محسوب می‌شود. بوئینگ ۷۸۷ تنها هواپیمای دنیاست که در ساخت آن از مواد کامپوزیتی به صورت مواد اولیه اصلی استفاده شده است. یکی از کم صداترین هواپیماهای دنیا بوئینگ 787 میباشد و برای خلبان‌ها کا بسیار آسان است.

این هواپیما رکورد بیشترین رزرو بلیط را در دنیا به خودش اختصاص داده است!تنها سوانح هوایی مربوط به این هواپیما به آتش گرفتن باتری‌های لیتیوم – یون مربوط می‌شود که بوئینگ ۷۸۷ توانسته این حوادث را به خوبی پشت سر گذاشته و هر بار ارتقا پیدا کند. بوئینگ ۷۸۷ یکی از لوکس‌ترین، راحت‌ترین و زیباترین هواپیماهای “اقتصادی” در دنیاست.

هواپیما بوئینگ 787

هواپیما بوئینگ 787

۶MD-11 

این جت سه موتوره توسط مک دانل داگلاس و بعد از آن توسط بوئینگ ساخته شده است. این هواپیما برای اولین بار در سال ۱۹۹۰ در خطوط هوایی استفاده شد. MD-11 نسبت به مدل‌های قبلی خود از ویژگی‌هایی مانند: موتور پیشرفته‌تر، کنترل دیجیتال پرواز و مواد سبک‌تر در بدنه‌اش سود می‌برد و برای اولین بار برای پرواز کردن نیازی به حضور مهندس پرواز در هواپیما نداشته است.

MD-11 توسط شرکت‌های مسافربری و باربری زیادی مورد استفاده قرار میگیرد و یکی از موفق‌ترین انواع هواپیما در رده خود میباشد. با وجود معدود دفعاتی که دچار سانحه شده، مشخصات فنی قوی، قابلیت کنترل و پیشرفته بودنش اون رو در رده ۶ بهترین هواپیماهای تجاری دنیا قرار داده است.

MD-11 

MD-11

۷- کنکورد

کنکورد یک توربوجت با سرعت مافوق صوت میباشد که در انگلستان  در سال 1969 تولید شده است، اما ۷ سال طول کشید تا شرکت بریتیش ایرویز برای اولین بار از آنها برای حمل مسافر استفاده کند و در آن زمان فقط ۲۰ دستگاه از این هواپیماها ساخته شده اند و در سال ۲۰۰۳ رسما بازنشسته شد.

طراحی خاص بال‌های کنکورد به آن این قابلیت را می‌داد تا به سرعت‌هایی برسد که برای هواپیماهای مسافربری دیگر قابل تصور نبود؛ اما مشکلات کم کم خودشان را نشان داده و از جمله آلودگی صوتی که موقع شکستن دیوار صوتی ایجاد می‌کرد.

مشکلات دیگر اعم از داغ شدن داخل هواپیما، مشکلات موقع دور زدن و لرزش‌های ترسناکش در سرعت‌های بالا، باعث شد که کنکورد خیلی زود از دنیای مسافرت‌های هوایی خداحافظی کند. تلاش مهندسان برای ارتقا کیفی کنکورد هم به جایی نرسید و در نهایت این هواپیما تبدیل به یک خاطره شد.

ولیکن توانایی‌های فوق‌العاده کنکورد هنوز هم آن را در فهرست هواپیماهای برتر تاریخ قرار می‌دهد.

هواپیما کنکورد

هواپیما کنکورد

۸- ایرباس A330

این مدل نسبت به A320 پهن‌تر، با گنجایش ۳۳۵ مسافر و برد پروازی تا ۱۴۰۰۰ کیلومتر میباشد. این هواپیما کاربرد ترابری را هم نیز دارا میباشد و می‌تواند تا ۷۰ تن بار حمل کند. اولین بار در سال ۱۹۹۲ تولید شد و در سال ۱۹۹۴ وارد خطوط هوایی شد.

این هواپیما جزء هواپیماهای مطمئن و بارها هم طراحی و هم موتورش ارتقا پیدا کرده است که بر خلاف مدل قبلی، بیشتر برای پرواز‌های بیزینس کلاس و فرست کلاس کاربرد داشته باشد. برای پرواز با این‌ هواپیماها شما باید پول بیشتری پرداخت کنید، اما قطع به یقین ارزشش را دارد. این دو مدل ایرباس که درباره‌ آنها صحبت شد در کشور ما هم در دسترس هستند.

ایرباس A330

ایرباس A330

۹- ایرباس A320

ایرباس A320 یک جت مسافربری تولید شرکت ایرباس میباشد، که با ۲۲۰ نفر گنجایش مسافر و توانایی طی کردن بین ۳۱۰۰ تا ۱۲۰۰۰ کیلومتر راه اولین بار در سال ۱۹۸۷ ساخته شد و شرکت ایرفرانس در سال ۱۹۸۸ از آن استفاده نمود. تکنولوژی‌های کنترل هوشمند پرواز اولین بار در این هواپیما به کار گرفته شد و همچنین توربین‌های مخصوصش باعث شدند تا بتواند سرعت بالای خود را با مصرف سوخت کمتری حفظ نماید و از این نظر جزء هواپیماهای کم هزینه باشد.

از زمان ساخت اولیه، ایرباس A320 بارها از نظر فنی ارتقا پیدا کرده است و از جمله وزن، طراحی کابین خلبان و شکل بال‌هایش این هواپیما هنوز‌ هم به عنوان یکی از موفق‌ترین هواپیماهای مقرون به صرفه توسط شرکت‌های زیادی به کار گرفته می‌شود.

 ایرباس A320

ایرباس A320

۱۰- مک دانل داگلاس DC-10

این مدل پهن و جادار که البته کاربرد اصلی آن حمل بار است، ظرفیت حمل ۳۸۰ نفر را نیز دارا میباشد. این هواپیما در ابتدا در سال ۱۹۶۸ ساخته شد و از ۱۹۷۰ در خط‌های هوایی قرار گرفت. چند سال بعد مدل تانکر سوخت این هواپیما هم ساخته شد که در سوختگیری‌های هوایی استفاده می‌شد. از این هواپیما حتی به عنوان بیمارستان هوایی هم استفاده شد.

امروزه این هواپیما صرفا در خدمت شرکت‌های حمل و نقل میباشد؛ DC-10 پنجاه و دو بار دچار سوانح هوایی از جمله سقوط شد و به همین خاطر سال‌هاست که دیگر برای حمل و نقل مسافر از آن استفاده نمی‌ گردد. اما ظرفیت بسیار بالای آن برای حمل بار و ویژگی‌های فنی منحصر به فردش آن را در فهرست ۱۰ هواپیمای تجاری برتر جهان قرار داده است.

مک دانل داگلاس DC-10

مک دانل داگلاس DC-10

 

10 هواپیمای برتر دنیا

  شرکت آدینه گشت عالی قاپو مجری مستقیم پروازها ، تورهای داخلی و تورهای خارجی به اقصی نقاط جهان دارای مجوز بند الف (فروش بلیط هواپیما)، بند ب (فروش تورهای مسافرتی) ، قطار ؛ نمایندگی فروش بلیط تمامی ایرلاین های پروازی و نمایندگی فروش بلیط اتوبوس و پشتیبانی 24 ساعته آماده خدمات رسانی به شما مسافرین محترم می باشد.

  آدرس

  اصفهان، خیابان پروین، خیابان حکیم شفایی اول، نبش خیابان همافر

  تلفن

  35678888 031 98+

  تلفن پشتیبانی

  09374775888